Erdei Krisztina: Vénusz születése és más történetek
Megnyitó: 2019. január 22., 18 óra
A kiállítást megnyitja: Német Szilvi művészettörténész
Erdei Krisztina: Vénusz születése és más történetek
Erdei Krisztina Vénusz születése és más történetek című kiállítása annak az egyéves munkafolyamatnak az eredménye, amelyet a 2017-ben elnyert Budapest Fotográfiai Ösztöndíj tett lehetővé számára.
Az ösztöndíjat Budapest Főváros Önkormányzata a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központtal együttműködve hirdette meg 2017-ben, azt a hagyományt folytatva, amelynek keretében 2000-től tizenegy éven keresztül egy-egy kivételes tehetségű fotográfus egy éven keresztül örökítette meg Budapestet, annak életét, saját témaválasztását követve.
Erdei Krisztina A Dzsumbuj hűlt helyén című pályázata egy akkorra már megszűnt közösség tagjainak további életét, mindennapjait vizsgálja.
Ez nem volt előzmény nélküli, hiszen már az azt megelőző három évben is A város peremén kezdeményezés keretében – egy szociológusokból, újságírókból, bölcsészekből és művészekből álló csoport tagjaként – készített interjúkat és képeket az egykori lakók bevonásával és az érintett IX. kerületi helyszínekről.
Ennek a hosszú távú projektnek célja, hogy egyfelől hozzájáruljon a szegénységből és a társadalmi egyenlőtlenségből adódó problémák megértéséhez, és árnyalja a Dzsumbujról, illetve általában a szegény telepekről kialakult képet, a hozzájuk kapcsolódó negatív előítéleteket, másfelől, hogy megismerhetővé váljanak azok a közös pontok a különböző életterek, életutak között, amelyek alkalmasak arra, hogy a megértés alapjai legyenek.
A munkafolyamat során a résztvevők tevékenysége, így Erdei Krisztináé is, valódi hatással volt a résztvevők életére, ennek minden kockázatával.
A Dzsumbujnak nevezett épületegyüttes az 1920-as évektől egészen 2015-ig létezett az Illatos út és Gubacsi út sarkán, azaz majdnem száz évig volt élettér és egy közösség otthona.
A kiköltözés után a családok más és más környezetbe kerülve, a cserelakások egyikében folytatták életüket.
A kiállítás ennek az időszaknak a történeteit meséli el, a többek között közösen létrehozott élmények fotóanyagával a kiállítóteret installációs térré alakítva.
Erdei Krisztina azon társadalmilag elkötelezett és szociálisan tudatos művészek egyike, akik tudják és hisznek is abban, hogy a fotográfia az igazság megmutatására is alkalmas, és a világ jobbá tételére tett kísérleteink egyik eszköze is lehet. (Csizek Gabriella)
A kiállítás ingyenesen megtekinthető:
2019. január 23. – 2019. március 9.
mindennap 8 és 19 óra között.
Ünnepnapokon zárva.
Capa Központ
Kurátor: Csizek Gabriella